עורכי דין המתמחים בהתחדשות עירונית

בכל פרויקט פינוי בינוי חשוב מאוד לדאוג לעורך דין דיירים שילווה את הפרויקט כדי לשמור על זכויות הדיירים אל מול היזם. גם במקרים בהם היזם הוא החברה העירונית להתחדשות עירונית או המדינה, חשוב מאוד להקפיד על שמירה וייצוג הדיירים בצורה מקצועית. בדרך כלל נציגי הדיירים שנבחרו באסיפות פתוחות ומוסכמות על כולם מראיינים עורכי דין מתוך מאגר עורכי דין שמאושרים לביצוע התפקיד על ידי החברה להתחדשות עירונית על סמך שיקולים מקצועיים וניסיון מקצועי כביכול.

תפקידו של עורך דין הדיירים הוא להדריך את הדיירים משפטית ולייצג את כלל בעלי הדירות בפרויקט או באותו מתחם בפרויקט שנציגי הדיירים שלו בחרו את אותו עורך דין. העורך דין צריך לייצג את האינטרסים של קבוצת הדיירים כקבוצה וגם של כל דייר כפרט. חשוב כי הוא יסביר את המשמעות המשפטית של התהליך לכל אלו הלוקחים בו חלק על כל הטפסים שיש למלא בדרך ועל כל הקושיות שתיתקלו בהם. לדוגמא שאלות על פטור, תשלום מיסים כגון היטל השבחה ומס שבח וכמובן שלייצג את הדיירים אל מול הקבלן שבונה את הדירות ואמור לדאוג לכם למגורים חליפיים בתקופה האמורה.

בין התפקידים הנוספים שלו ניתן למצוא מעקב אחר רישום הבית המשותף ברישום זכויות הדיירים בדירות התמורה וכן לסייע במקרים בהם תצטרכו בכל הקשור לשאלות על ירושות, עיזבונות, אפוטרופוסות ושאלות נוספות. פרט לשיחה עם העורך דין עצמו, מומלץ מאוד לדבר עם דיירים שנעזרו בשירותיו בפרויקטים קודמים של פינוי בינוי. שיחה כזו תהיה הזדמנות נהדרת גם לשאול על חוויה כללית, אתגרים והזדמנויות שהם נתקלו בהם בפרויקט שלהם. כמובן שגם מומלץ לקפוץ למשרד של עורך הדין ולהתרשם מהצוות ומהאווירה הכללית במשרד. כדי למנוע מצב שבו עורך דין הדיירים משרת את המדינה או הרשות המקומית כדי שזו תיקח אותו לפרויקטים עתידיים או את הקבלן או היזם בתמורה לפיצוי כזה או אחר, יש חובות רבות שהעורך דין צריך לעמוד בהן החל מיושר ותום לב והימנעות מניגוד עניינים.

עורך דין הדיירים אמור גם לסייע במקרים של סרבני פינוי ולהסביר להם את הזכויות שלהם או את הסיכון המשפטי שעומד בפניהם אם 80% מהדיירים כן הסכימו להתקדם בפרויקט. לעיתים הבעיה נפתרת בתהליך גישור פשוט ולעיתים נדרשת תביעת נזיקין כנגד אותם סרבנים.