פינוי בינוי חיפה

בחיפה מתקיימים מספר פרויקטים של פינוי בינוי כמו גם של תמ"א 38 ואושרו לא מעט תוכניות מתאר להתחדשות עירונית בחלקים שונים של העיר: קרית שפרינצק ורמת שאול, קרית חיים מערבית, שכונות החוף (נוה דוד, שער העליה, קרית שפרינצק מערבית ועין הים), קרית אליעזר, קרית אליהו, פינוי בינוי חיל הים והעלייה השניה בבת גלים, נווה שאנן ומתחם סירקין בהדר הכרמל. בקרית חיים חלק מהתוכנית מדבר על עיבוי בעוד שברית אליעזר ושכונות החוף יש מתחמים שלמים של פינוי בינוי. התחדשות עירונית מתוכננת גם ברמת רמז ובואדי ניסנאס. אם אתם מעוניינים לבדוק האם הרחוב שלכם כלול באחת מתוכניות המתאר הללו להתחדשות עירונית, תוכלו לעשות זאת כאן.

נראה כי חיפה מתמודדת עם הקשיים שלה בתחום. בין האתגרים שהמנהלת להתחדשות עירונית בחיפה נתקלה בהם היה ביטול אישור לתוספת בניה מאוחרת בפרויקט תמ"א 38 על ידי ועדת הערר וזתא לאחר שהיזם רצה להוסיף 6% לפנטהאוז באישור הועדה המקומית ולאחר התנגדות השכנים ועדת הערר יצאה כנגד הועדה המקומית שדחתה את ערעור הדיירים וביטלה את ההחלטה. מה שמצביע על התנהלות לא תקינה של הועדה המקומית והעדר שקיפות בקבלת החלטות כלפי הציבור. חשש להתנהלות קלוקלת אחרת עלה כאשר התברר שעיריית חיפה גבתה היטלי השבחה על שטחי שירות במגרשים שאינם מיועדים כלל למגורים. הועדה המקומית למעשה ניסתה לגבות מיסים על פי הערכת שמאי על קרקע עם תב"ע חדשה הכוללת הוראות מדויקות על שטחי השירות שבה. יוצא מכך שייתכן ונגבו עשרות מיליוני שקלים מבעלי קרקעות בניגוד לחוק שייתכן והעירייה תיאלץ להחזיר ומה שבטוח הוא שבלעי קרקעות רבים בעיר יחסכו את היטלי ההשבחה על שטחי שירות בעת מימוש הזכויות שלהם בקרקע.

עוד מחלוקת קשה התגלתה לאחרונה בין העירייה לבין הדיירים והיזמים במתחמי שכונות החוף: עין הים, קרית שפרינצק, מתחם שער העלייה ונוה דוד, הביקורת שעולה על התכנון שהציגה העירייה הוא כי התוכנית אינה כדאית כלכלית ליזמים ואינה באמת מאפשרת פינוי בינוי אמיתי אלא חיזוק ועיבוי של מבנים בעיתיים בצורה שתנציח את מצבם הקשה. מצד שני העירייה אינה מעוניינת בבנייה גבוהה ומנוכרת התחסום את החיבור לחוף ולא תאפשר ליצור מרקם ראוי של שילוב בין מגורים, תעסוקה ומסחר. נראה כי קיים נתק בין הדיירים והיזמים לבין אגפי התכנון בעירייה שעליו צריכה לגשר המנהלת להתחדשות עירונית.

מצד שני ניתן לראות גם כמה צעדים משמעותיים בכיוונים נכונים כמו תוכנית הפינוי בינוי הראשונה בקרית אליעזר, ברחוב החותרים אשר אמורה לאפשר בניית 533 דירות במקום 107 הדירות שכרגע במתחם. התוכנית אושרה תוך שנה וחצי מרגע קליטתה בתהליך שנחשב יחסית לקצר. תנאי מעניין בתוכנית הוא שהמבנה הראשון שיקום בכל מתחם יהיה מבנה הכולל שטח ציבורי כמו גן ילדים או מעון יום.