פינוי בינוי בת ים

העיר בת ים היא אולי אחת הערים עם הפוטנציאל הגדול ביותר של התחדשות עירונית, מדובר בעיר הצפופה השנייה בישראל לאחר בני ברק אך עם גישה לים וכזאת שתהפוך עם הקמת הרכבת הקלה בתל אביב לחלק בלתי נפרד כמעט מתל אביב יפו ואכן, אמנם באיחור קל, הוקמה בבת ים מנהלת להתחדשות עירונית שלקחה על עצמה לקדם בכל הכוח פרויקטים מסוג זה בעיר. כיום המנהלת מטפלת בכ40 מתחמים מוכרזים שמתוכם אושרו התוכניות כבר ל15 מהם בנוסף ל38 בקשות תמ"א 38 שאושרו ובכך עומדת כמות הדירות שאמורות להיבנות בעיר בשנים הקרובות על 15 אלף דירות כשדירות נוספות נמצאות בשלבי תכנון שונים.

רק לאחרונה אושרה תוכנית מעניינת וחדשנית בוועדה המחוזית שמטרתה דווקא לצמצם את הבניה למגורים ולהגדיל את שטחי המסחר, תעסוקה ומלונאות במטרה לייצר הכנסה משמעותית נוספת לעירייה. מדובר בתוכנית לבניית רובע חדש על שטח אזור התעשייה הישן שיכלול שילוב של שכונת מגורים עם מקומות תעסוקה ותיירות. מדובר בשטח שממוקם בדרום מערב העיר, בקרבת חוף הים שעליו צפויות לקום 9200 דירות בנוסף לשטחי משרדים ומסחר. השכונה שתיבנה תהנה מקרבה גם לתחנת הרכבת הכבדה וכן לתחנת הרכבת הקלה שאמורה להתחיל לפעול בקרוב, כמו גם לשתי תחנות רכבת תחתית שאמורות להיבנות בעתיד הרחוק יותר. הבנייה באזור אמורה לעשות שימוש בטכנולוגיות המתקדמות ביותר הקיימות כיום.

זו לא התוכנית המעניינת הראשונה שניתן לראות בתחום הפינוי בינוי בבת ים, לפני מספר חודשים החליטה העירייה בהחלטה תקדימית לבטל החלטה קודמת של הגבלת זכויות הקבלנים בפרויקטים של תמ"א 38. השינוי במדיניות הגיע לאחר פנויות רבות של קבלנים ויזמים שעתרו לועדה המחוזית על כך שאין להם היתכנות כלכלית בתנאים החדשים שהעירייה קידמה. העירייה הבינה זאת ושינתה את ההחלטה עוד בטרם הגיעה החלטה מהועדה המחוזית. בין הפרויקטים המעניינים של פינוי בינוי בבת ים יש את השנו פרויקט של בניית 267 דירות במתחם של 72 דירות קיימות כרגע. הפרויקט שמקודם על ידי אורון נדל"ן ממוקם ברחוב החשמונאים ויוספטל ובמסגרתו יבנו שני מגדלים בני 29 קומות כל אחד והפרויקט אמור להיות זריז במיוחד ולארוך 3 שנים מרגע קבלת היתר הבניה ועד לסיומו. פרויקט אחר של חברת אמפא ישראל ממוקם ברחוב השלושה בשיכון עמידר. בשטח הפרויקט התיישבו 25 משפחות באופן לא מסודר אשר יפונו בתמורה לדירה בפרויקט. הפרויקט מחולק לשני מתחמים שבאחד מהם יוקמו 3 בניינים עם 100 דירות במגוון גדלים כולל פנטהאוזים ומיני פנטהאוז, שטחי מסחר ומבני ציבור ובשני 40 דירות בבניינים נמוכים יותר הכוללים דירות גן, דופלקסים ודירות גג.